Parazit çayı Ürün Görseli

Neden Parazit Çayı İçmeliyim

Sağlıklı Yaşam Çayı ile Parazitleri Kaldır

340’dan fazla çeşit parazit insan vücudunda yaşayabilir. Birçoğu kolondaki kat içerisine büyük koloniler oluşturur. Diğerleri kolon ve ince bağırsağın iç duvarlarına kendilerini bağlarlar.

Ortak İnsan Parazitleri Protozoa, Amoebae, Flukes ve Solucanlardır.

Kan dolaşımı, karaciğer felaketi, akciğer yorgunluğu ve küçük yumurtaları genellikle insan vücuduna onları içeren içme suyuyla girer. İçme suyu, Giardia ve Cryptosporidium gibi mikroskopik paraziter protozoonların spor evresini (ookistleri) ve ayrıca parazit amipeti de içerebilir.

Bazı ortak bağırsak solucanları (nematodlar) pinworms (threadworms olarak da bilinir), kamçı solucanları, kanca solucanları ve yuvarlak kurtçuklardır. Tenyalar, kurtarmaya bağlı bir tür serseri türüdür. Küçük solucan yumurtaları veya larvaları insanların yiyecek olarak yediği hayvanların ve balıkların kas dokusunda bulunur; diğerleri dışkı-oral iletim yoluyla, yani kir veya yumurta içeren fekal madde ile kontamine olmuş yüzeylerle temas yoluyla ağıza aktarılır. Pinworm yumurtaları parmak, giyim ve yatak takımları üzerinde ağıza taşınabilir.

Kılavuz solucanlar genellikle anal bölgede oldukça can sıkıcı bir kaşıntıya neden olurlar ve çok bulaşıcıdırlar. Dişi iğne solucanları, yumurtalarını geceleri, yumurtaları anüsün çevresindeki deriye, ayrıca pijama, iç çamaşırı ve çarşaf üzerine koyarak yumurtlarlar. Solucanlar, yumurtalarını bırakırken deride güçlü bir kaşıntı hissi yaratan bir madde salgılarlar; bu yüzden uykulu kurban sık sık anal bölgesini çizer ve yumurtaları parmaklarında ve parmak tırnaklarının altına alır ve daha sonra bu yumurtaları ağza aktarır – veya temas yoluyla başka birinin ağzına aktarılabilecek yastıklara veya yatak örtülerine. Bazen pinwormlar anüs yoluyla geri dönmeyi özlerler ve bir kadının veya genç kızın vajinaya girer ve bulaştırırlar.

Yuvarlak solucanlar 14 inç uzunluğunda olabilir ve tenyalar genellikle 1 ila 3 metre uzunluğunda olabilir – bazıları 30 feet’e kadar olabilir! Bu ikisi, yumurtalarını veya larvalarını içeren yanlış pişmiş et yiyerek elde edilebilir. Balık tenyumu 33 fit veya daha uzun bir süreye kadar büyüyebilir ve günde bir milyondan fazla yumurta üretebilir.

Kamçı solucanları, solunumda sonradan beslenen bir sıvı haline getiren, kolon dokusuna bir sindirim sıvısı enjekte eden iğrenç bir yuvarlak solucan türüdür. Gerçekten insan ev sahibi yiyor! Neyse ki, sadece tropikal bölgelerde bulunur, ancak turistler tropik ülkeleri ziyaret ederken bulaşabilirler. Kamu tuvaletlerinin halen kullanımda olduğu güney ABD’nin bazı bölgelerinde kamçı solucanları da bulunur. Genellikle yalınayak yürüterek, insan dışkısıyla kontamine olan çim zemininde yaşayan kamçı kurdu larvaları ile cilt temasıyla edinilirler.

Kanca kurtçaları, kan ve vücut dokularını besleyen küçük vampir gibidir. Sadece yetişkin bir kanca solucan günde insan ev sahibinden bir mililitreden bir kanının onda birini boşaltabilir. Bunun anlamı 1000 tanesi, enfekte bir insanın günde bir litre kan kaybına veya on günlük bir litre kaybetmesine neden olabilir. Yaşam döngüsünün bir parçası olarak kancalar, kan dolaşımından akciğerlere giderler ve burada astım veya bronşit benzeri semptomlara neden olurlar ve sonunda şiddetli öksürmeye neden olurlar ve bu da öfkelenerek boğazın içine götürülerek mideye inebilirler ve ince bağırsağa.

Domuz fıstığı, domuz kenarı kurdu, Toxoplasma gondii protozoası ve Candida mayası gibi bazı parazitler, karaciğer, kalp ve hatta beyin gibi diğer doku ve organlara dolaşmaktadır.

Beyindeki parazitler ile şizofreni (bipolar hastalık) ve ensefalit gibi bazı hastalıklar arasında şüpheli bir bağlantı vardır.

İnsan vücudunda parazitlerin enfeksiyonuna insan helmintisi denir.

En yaygın helmint (parazit) türleri:

Ancylostoma duodenale, Necator americanus, Ascaris lumbricoides, Brugia malori, Brugia timori, Hymenolepis nana, Onchocerca volvulus, Paragonimus westermani, Schistosoma haematobium, Schistosoma mansoni, Strongyloides stercoralis, Taenia saginata, Taenia solium, Trichuris trichiura, Wuchereria bancrofti.

Dünyada bulunan ancak daha az yaygın olan bazı helmintler arasında: Diphyllobothrium latum, Echinococcus granulosus, Echinococcus multilocularis ve Taenia solium bulunur.

Tahmini 150 milyon Amerikalı bağırsak paraziti istila etmiş ve 55 milyondan fazla Amerikalı çocuğun kurtları var. Büyük bir yuvarlak solucan olan Ascaris Lumbricoides, insanlarda bulunan en yaygın nematod parazitidir ve dünya genelinde tahmini 1.47 milyar kişiye bulaşır.

İnsanlar için patojen olan beş paraziter amip türü vardır:

Entamoeba histolytica, Naegleria fowleri (Güney Amerika’nın sıcak tatlı su göllerinde bulunan beyin yiyen amip), Acanthamoeba, Balamuthia mandrillaris ve Hartmannella.

Bu insan parazitleri (helmintler) vücudumuzda nerede yaşıyor?

 • Sindirim sistemi (sindirim sistemi): 197 tür
 • Boşluklar, organlar ve dokular: 107 tür
 • Dolaşım sistemi (kan ve kalp): 21 tür
 • Deri ve dokular: 56 tür

Parazitler gücümüzü sarsar ve bağışıklık sistemimizi zayıflar. GI kanalımızı geçen gıdalardan besin maddeleri çalıyorlar ve sağlıklı yiyecekler yememize bile bizleri beslenme yetersiz ve halsiz bırakıyorlar. Alerjiler, artrit ve kronik yorgunluk gibi bazı kronik rahatsızlıklar parazitlerin enfeksiyonuna bağlıdır.

Kolonun kaplamasındaki epitel hücreleri doğrudan kan dolaşımına yol açtığından bağırsaklardaki küçük parazitler (ve toksinler) bazen kana girebilir ve karaciğeriniz, böbrekleriniz, akciğerleriniz ve kalp gibi hayati organlara gidebilirler.

Domuz tenyası (Taenia solium), teşhis edilmesi çok zor bazı ciddi ve hatta ölümcül tıbbi koşullara neden olabilir, çünkü bu parazit, insanların bağırsak yolunda veya kaslarında değil, larvaların oluşabileceği merkezi sinir sisteminde kalmayı tercih eder. omurilik ve beyindeki kistler ve bazen gözler. Larvalar büyüdükçe ve onu büyüdükçe koruyan kist bu durum, epileptik nöbetlere ya da felç gibi diğer nörolojik problemlere neden olabilecek beyin ya da omurilik içinde basınç üretebilir.

Gözdeki larval kistler görmeyi veya körlüğe neden olabilir.

Flukes (karaciğer tıkanıklığı ve akciğer flukesi gibi) ve diğer parazit nematodlar (solucanlar) insan vücudundaki çeşitli organlara ve dokulara da göç eder.

Bağırsak parazitlerinin varlığını gösterebilen bazı ortak belirtiler (helmintiasis):

 • uyuşukluk ve yavaş refleksler, her zaman yorgun hissetme (kronik yorgunluk)
 • ne siz ne de doktorunuz neden kendinizi iyi hissettirmediğinizi anlayamaz
 • depresyon
 • gastrointestinal semptomlar, dışkılarda aşırı yağ bulunan hantal dışkı
 • gaz, şişkinlik, kabızlık veya ishal gibi gelip giden sinirlilik problemleri, ancak irritabl bağırsak sendromunu (IBS) asla açıklığa kavuşturmazlar;
 • midede yanma hissi
 • anemi veya demir eksikliği (pernisiyal anemi)
 • Normalden fazla yemek yiyen, ama yine de aç hissediyor
 • Kilo verme veya kilo verme zorunluluğu nasıl denerseniz önemsemeyin
 • Aşırı sayıda bakteri veya viral enfeksiyon
 • yardımcı olmamış bir Candida mantar enfeksiyonundan kurtulmak için bir program denedi (veya geri gelmeye devam ediyor) ve hala ekmek, meyve, meyve suları veya alkol için istek var
 • baş ağrısı
 • huzursuzluk veya kaygı
 • hızlı kalp atışı, kalp ağrısı
 • uykusuzluk, gece boyunca birden fazla uyanış (özellikle 2 ve 3 arası)
 • yatak ıslatma
 • Dişler öğütülürken ve uykuda dudak sallamak
 • transmandibular çene sendromu (TMJ) depresif bağışıklık sistemi
 • sürekli öksürük ve soğuk algınlığı, eklem ağrısı, kas ağrısı ve artrit benzeri semptomlar
 • sırt, omuz ve uyluk ağrısı
 • Göbek bölgesinde ağrı
 • ellerde hissizlik
 • kızarıklık, kızarıklık, ağlayan egzama, kaşıntılı dermatit, akne, kutanöz ülserler, yaralar, papüler lezyonlar, iltihaplanma veya şişme gibi cilt hastalıkları
 • belirgin bir nedene sahip olmayan alerjik reaksiyonlar
 • burun ve anüs gıda alerjileri, gıda hassasiyetleri, çevresel hoşgörüsüzlük veya aşırı duyarlılık (duman, kimyasallar, parfümler vb.)
 • yağlı gıdalar ve şekerli gıdalar için iştah kaybı veya güçlü istek
 • unutkanlık, odaklanma eksikliği, erkeklerde cinsel işlev bozukluğu düşünmede açıklık eksikliği
 • kadınlarda menstrüel siklus sorunları
 • hiperaktivite ve sinirlilik.

Sağlıklı Yaşam Çayını içerek parazitlerin vücudunu atmanın, parazitlerden kaynaklanan yukarıdaki belirtilerin çoğunu hafifletmesine yardımcı olabilir misin?

Tıbbi bir parazit tedavisi, çeşitli parazit ilaçlarını ve çeşitli parazit türlerini öldüren farmasötik ilaçları gerektirebilir. Bazı insanlar, kolonlarını ve parazitlerin sindirim sistemini temizleyen ve birçok solucan ve bağırsak paraziti beslenen etkilenen dışkıyı temizleyen alternatif bir bitkisel parazit temizliği yapmayı tercih eder. Yüksek menejerli ve kolonik sulama tedavileri yardımcı olabilir, ancak Giardia parazitleri gibi bir bağırsak parazitinin yaşadığı ve ishale, gazlara, şişkinliklere ve kramplara neden olan ince bağırsağa ulaşmazlar.

Hastalar sadece Sağlıklı Yaşam Çayını içmek her türlü parazitin vücuttan çıkarılmasına yardımcı olmak için basit, kolay ve rahat bir yol olduğunu bulabilir.

YORUM GÖNDER

 • İsim
 • Eposta
 • Yorum

YORUMLAR (0 )